Haberler

Alu Art / Mayıs 2017 / Ersaş Alüminyum, Devasa Standında Milli Sistemlerini Tanıttı


ERSAŞ PAL KOMPOZİT PROFİL SANAYİ A.Ş.
 
 
 
 
 
 

Avrasya Pencere Fuarı’nda tanıtımını gerçekleştirdiğiniz PAL System Serisiyle ilgili neler söylemek istersiniz?
PAL System Serisi; yeni bir pencere sistemidir. Dünyada olmayan bir sistem, bu belgelerle de ispatlanmıştır. PAL System Serisi kompozit bir profilden oluşmaktadır. Plastik doğramanın artı avantajlarını da kullanmaktayız bu ürünümüzde. Dolayısı ile ürünümüzü tanımlarken; ‘içi plastik, dışı alüminyumdan oluşan sistem serisi’ diyoruz. Alüminyumun avantajlarını biraya getirip, dezavantajlarını birbiriyle kapatıp, ortaya çok güzel bir ürün çıkardık. Avrasya Pencere Fuarı’nda da bu ürünümüzü sergiledik. Özellikle yurt dışı pazarından gördüğümüz ilgi çok fazla. Enerji tasarrufuna çok büyük katkı sunacağı için yoğun ilgi gören en yeni sistem serimizdir. Ürün özelliğine değinecek olursak; biliyorsunuz plastik pencerelerin geçmişi 20 seneyi buluyor. Ondan önce de alüminyum pencereler söz konusu idi. Metalin iletkenliğinden dolayı alüminyum pencerelerin dezavantajları söz konusuydu. Fakat sağlamlık, uzun yıllar dayanım, istediğiniz rengi uygulama avantajları ve estetikliği alüminyum pencereye çok büyük avantajlar sağladı. Alüminyum pencereler, ahşap pencerelerden devraldığı sektörde ahşabın çürümesi, boya bakım istemesi sebebiyle bütün dünya ile birlikte ülkemizde pencerelerini alüminyuma çevirdi. Bu gelişimin hemen ardından plastik pencereler sektörde yer almaya başladı. Yine bir değişimle dünya genelinde ve ülkemizde tüm pencereler plastik pencereye dönüş yaptı. Bunun sebebi de alüminyumun çok iletken bir malzeme
olmasından kaynaklandı. Soğuğu ve sıcağı iletiyor olması ve keskin hatlarından dolayı istenilen tasarımın verilememesinden dolayı da dezavantajlar oluşturdu. Plastik daha yalıtkan bir malzeme olmasından dolayı alüminyumun yerini aldı. Bütün dünya adeta plastik pencerelere dönüş yaptı. Plastik de yıllar sonra dezavantajları ile gündeme gelmeye başladı. Sıcağa dayanıksızlığı, bükülüp eğrilmesi, plastiğin içine ilave edilen takviye ile bu dezavantajlar giderilmeye çalışıldı.

Ama kompozit olmadığı için demir buna içerden tutum sağladığı için istenilen sağlamlığı sağlayamadı. Sıcaktan kaynaklı form bozukluğu, kalıcı renk uygulanamaması, güneşten kaynaklı renk solgunluğu dezavantaj olarak önümüze geldi. Dolayısı ile on-on beş senede plastik pencereler kullanılmaz hale geldi. Biz Ersaş olarak alüminyum ve plastiğin tüm üstün özelliklerini alıp tüm dezavantajları birbiriyle örtüştürerek yeni bir malzeme ortaya çıkardık.

Biz Ersaş Alüminyum olarak inovatif çalışmalar sonrası geliştirdiğimiz bu ürüne PAL System Serisi dedik. Bu sistem serimizin içi komple plastik, dışı da komple alüminyumdur. Malzeme kompozit olduğu için uzun süreli dayanımı söz konusu ve bu sebep ile büyük avantaj sağlamaktadır. Alüminyumun üstün özellikleri renk, estetik üzerine plastiğin yalıtımı içeride. Dünyada bilinen en yalıtımı sağlam alüminyum ‘pencere profilinin’ pencerenin değil yalnız buna özellikle vurgu yapmak isterim, çünkü başka firmalar camında kapladığı alanın ısı yalıtımını da alıp pencerenin geçirgenliği 2’dir demekteler.

Hâlbuki profilin geçirgenliğine bakmak lazımdır. Profilin mevcut pencerede yüzde kaça tekâmül ettiğine bakmak lazım. Dünyada profil olarak geçirgenliği 6’nın altında olan hiçbir alüminyum profil yoktur. Bütün dünyada en iyi plastik profilin geçirgenliği de 1,3’tür. Ersaş PAL System Serisinin ise geçirgenliği 1,5’tur. Dolayısı ile komple alüminyum olarak göreceğiniz PAL System Serimizin ısı geçirgenliği plastik ile eşit. Güneşten etkilenmemesi, uzun yıllar dayanabilmesi ve istenilen renklere boyanabilmesi en büyük avantajlarımız. Tabi bir de maliyet yönünden incelememiz gerek. Dev plastik markalarının ülkemizde ve dünyada satış fiyatları mevcut. Bizim ürünümüz sağlamlık bakımından plastik pencerenin iki katı sağlamlığa sahip, plastikle aynı ısı geçirgenliğine sahip, fiyat olarak da kıyaslayacak olursak neredeyse yarı yarıya daha ekonomik.

Avrasya Pencere Fuarı’na devasa bir stant ile katılım gerçekleştirdiniz. Yurt dışı ziyaretçilerinden gördüğünüz ilgiye değinir misiniz?

Özellikle bu yeni ürünümüz ‘PAL System Serimize’ ilgi çok büyük oldu. Ersaş Alüminyum çalışanlarımızla paylaştığımız misyon kapsamında; ‘herkesin yaptığını yapmak, hiçbir şey yapmaktır.’ Her daim bir fazlasını yapmak gerekir. Plastik pencereyi herkes yapıyor. Alüminyum pencereyi de herkes yapıyor. Biz fazlasını yapmalıydık ve Ersaş Alüminyum imzalı PAL System Serisini sektörümüze ve kullanıcıya kazandırdık. 45 yıllık meslek hayatımda, alüminyum pencere ile uğraşmaktayım.Sektörümüz ve ülke kalkınmasına böylesi önemli bir ürünü geliştirmek bu yaşlarıma nasip oldu. Bu ürünümüz hem ısı tasarrufu sağlayacak, hem ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Avrasya Pencere Fuarı’nda yurt içi ve yurt dışı sektör profesyonellerimizden aldığımız olumlu geri dönüşümler bunun ispatı noktasındadır.

Fuara gelen yurt içi ve yurt dışı ziyaretçi sayısı hakkında bilgi verir misiniz?

Avrasya Pencere Fuarı’nda kayıtlı olarak yurt içinden 1.500’ü aşan, yurt dışından ise 600 kişi ziyaretçi olarak standımızı ziyaret etti. Fuar sonrasında aldığımız geri dönüşler gayet memnuniyet uyandırıcı.

Son olarak eklemek istediğiniz farklı bir detay söz konusu mu?

Fuarda standımıza ilgi gösteren yerli ve yabancı ziyaretçilerimize teşekkürlerimizi iletir, çok değerli ALU&Art ve Win&ART Proje Dergileri yönetim ve ekibine de sevgilerimizi sunarız.