Haberler

ST İnşaat-Malzeme EKİM 2017 / “Pal System hazır paket sistem ile pencere sektöründe devir açmış olacağız”


ERSAŞ PAL KOMPOZİT PROFİL SANAYİ A.Ş.
 

Bu yılın başında Pal System’in lansmanını gerçekleştiren Ersaş Alüminyum, yeni bir çalışma ile hedef kitlesinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Pal System’i geliştirerek hazır paket sistem şeklinde dizayn eden marka, müşterilerine hem zaman hem de maliyet avantajı sağlayacak. Pal System ha-zır paket sistemini, yakın zamanda gerçekleşecek Fransız ve Dubai alüminyum fuarlarında tanıtacaklarını açıklayan Ersaş Alüminyum Murahhas Yöneticisi Esat Erdurak, sorularımızı cevapladı.

Ersaş Alüminyum’un gündeminde şu sıralar hangi projeler var?

Ersaş Alüminyum olarak dünyada bir ilk olan Pal System pencere profilini bulmuş, geliştirmiş ve bu yıl Türkiye ile aynı anda tüm dünyaya sunmuştuk. Pal System pencere profili üzerinde çalışmaya devam ettik. Bu çalışmalarımız neticesinde Pal System pencere profilini, hazır paket sistem şeklinde dizayn ettik. Modüler bir yapıya sahip olan bu sistemi, tamamlayıcı ürünleri ile paket içerisinde ambalajlı bir şekilde müşteriye ulaştırıyoruz. Paket

içerisinde yer alan montaj klavuzunun yardımı ile kişi pencerenin kurulumunu yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirebilecek. Örnek vermek gerekirse İkea mobilyaları gibi… İkea’dan satın aldığınız bir kitaplığı ya da masayı montaj klavuzu ile kısa bir zamanda kurabildiğiniz gibi Pal System hazır paket sistemini de kurabileceksiniz. Krokiye göre pencerenin dört köşesi vida kullanılarak kolaylıkla birleştirilebiliyor. Montaj için gerekli olan vida, anahtar gibi aparatlar paket içerisinde yer alacak. Müşteri, internet sitemiz üzerinden penceresinin ölçüsünü ve rengini belirtebiliyor. Bunun üzerine müşterinin istediği özellikteki Pal System pencere profili hazır paket sistemini kendisine ulaştırıyoruz. Pencere ölçüsünün profiller ile nasıl alınacağını internet sitemizde uygulamalı bir şekilde göstereceğiz. Ayrıca online alışveriş sitelerinde ve Koçtaş gibi perakende mağazalarında da bu sistemin satışını yapacağız. Pal System hazır paket sistemini ilk olarak yakın zamanda gerçekleşecek olan Fransa ve Dubai Alüminyum Pencere fuarlarında tanıtacağız. Bu fuarlarda ürünün kurulumunu göstererek avantajlarını anlatacağız.

Pal System hazır paket sistemi nasıl bir avantaj sağlayacak?

En önemli avantajlarından biri kısa sürede kurularak kullanıma hazır olmasıdır. Nitekim kurulum talimatlarına uygun olarak yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir sürede montajı yapılabiliyor. Ayrıca Pal System pencere profili hazır paket sistemi montajı gerçekleştirecek ustaya taşıma kolaylığı da sağlıyor. Hazır pencereyi taşımak merdiven, kapı gibi dar alanlardan geçirmek oldukça zordur. Nitekim inşaat halindeki projelerde hazır pencere vinç yardımı ile kaldırılarak, bina içerisine getirilir. Bu sırada pencere zarar görebilir. Pal System pence-re profili hazır paket sistemini, her mahallede bulunan PVC üreticileri takabilecek. Talep edildiği takdirde müşterimizemontaj yapmak üzere bir firma önerisinde bulunacağız. Ersaş olarak hazır pencere üretimi ve satışı da gerçekleştiriyoruz. Pen-cere hazır bir şekilde taşınıldığında nakliyede çok fazla yer tutuyor. Örneğin 20 ton kapasiteli bir tıra, en fazla 8 ton hazır pencere yükleyebiliyorsunuz. Pencerenin hacim olarak büyük olması nakliye maliyetinin artmasına sebep oluyor. Hazır paket sistemi ile nakliye maliyetini düşüreceğiz. Bu sistem, perakende mağazalarda satılan laminat parke paketinin büyüklüğü kadar olacak. Pal System hazır paket sistem ile pencere sektöründe yeni devir açmış olacağız. Bu sistemi geliştirmek için öncelikle çeşitli bağlantı elemanları geliştirdik. Bu hazır paket sistemi, Pal System pencere profili ile aynı özelliklere sahip.

Aynı zamanda yeni fabrika yatırımınız söz konusu. Bu yatırımınızda hangi noktaya geldiniz?

Egene 1 Organize Sanayi’de yer alan yeni tesisimizin inşaat çalışmaları devam ediyor. Fabrikanın 15 bin metrekaresinde çalışmalar tamamlanmıştı, nitekim Pal System’in PVC aksamı burada imalat ediliyor. İnşaat çalışmalarını önümüzdeki ilkbaharda tamamlamayı planlıyoruz. Pal System pencere profili hazır paket sistemini de bu fabrikada üretip, tüm dünyaya ihracatını gerçekleştireceğiz.

Bu yıl Pal System’inlansmanını gerçekleştirdiniz. Bu yeni ürününüze olan ilgi nasıl oldu?

Açıkçası biz çok keyifliyiz. Pal System yurt içinde ve özelikle yurt dışında oldukça ilgi gördü. Yurt içi pazarında ekonomik sebepler nedeniyle alışkanlıklar çok hızlı değişmiyor; ancak yurt dışı pazarı yeniliklere çok daha açık. Pal System yurt içi bayileri tarafından her geçen gün biraz daha ilgi görüyor, birkaç yıl içerisinde istediğimiz noktaya geleceğimizi düşünüyorum. Bütün dünyada tüm pencerelerin Pal System gibi olacağına yönelik bir iddiam vardı. Pal System’i ısı geçirgenlik özelliğinden dolayı Emlak Konut, TOKi projeleri şartnamelerinde yer aldı. Alüminyum pencerelerde ısı geçirgenliği 1,5 isteniyor. Şu anda projelerde kullanılan bizim markamız PASCAL gibi tüm sistemlerin ısı geçirgenliği 6. Pal System’in ise ısı geçirenliği 1,5 olması nedeniyle enerji verimliliği sağlıyor. Yeni fabrikamızda bu talebi karşılayacak makine yatırımımızı yapacağız.

 

MALZEME l ALÜMİNYUM SİSTEMLER l SÖYLEŞİ

merkezi nitelinde olması ve hedef pazarlarımıza yakınlığı önemli bir etken. Örneğin fabrikanın yer alacağı bölge Bakü’ye üç saat uzaklıkta. Bu fabrikada kullanacağımız makine parkurumuzu hazırlamış bulunuyoruz. Öncelikle İran’ı tanımak amaçlı başlangıçta mevcut olan bir tesisi kurarak imalat gerçekleştireceğiz. Çalışmalarının tamamlanmasıyla burada birkaç ay içerisinde üretime başlamayı plan-lıyoruz.

Bu yılı sektör açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sektörde çok büyük hareketlilik var; ancak bunun reel olduğunu düşünmüyorum. KGF kredisi dağıldı ülkenin tamamına. Bunun etkisi ile diğer sektörlerde olduğu gibi alüminyum sektöründede yoğunluk yaşanıyor. Ancak dağılan kredilerle bu kredi faizlerine yetişebilinecek mi bilmiyorum! Şu anda sektördeki firmalar tam kapasiteli imalat gerçekleştiriyor. Bu krediler doğru kullanılırsa imalatta sektörümüzü güzel günler bekliyor. Umarım sektörümüz için bu kredi çok güzel sonuçlar doğurur. Alüminyum sektöründe arz talebin üzerinde. Bu fiyat rekabetini doğuruyor. Bu talep fazlalığı umarım ucuz mal üretimine sebep olmaz. Çünkü inşaat firmaları ürünün fiyatını dikkate alıyor. Ersaş Alüminyum olarak ürettiğimiz tüm seriler özel. Dolayısıyla bu rekabet bizi çok fazla etkilemiyor. Müşterilerimiz, alüminyum sistem diye değil; Pascal ya da Pal System diyerek bizden ürün satın alır. Bu sebeple fuarlara katılım gerçekleştiriyor, kitle iletişim araçlarında yer alıyoruz. Ancak neticede sektörde aynı geminin yolcularıyız. Komşumun işlerinin bozulmasından benim etkilenmemem mümkün değil. Sektörün tamamının iyi olması gerek, bu önemli. İran’daki yatırımınızın nedeni de yumurtaları aynı sepete koymak istememiz. ©

Pal System özellikle hangiülkelerden talep görüyor?

Türki Cumhuriyetler, Orta Asya ülkelerinin yanı sıra Bulgaristan’dan ürün talep görüyor. Ayrıca İran’da bir fabrika yatırımı gerçekleştiriyoruz. Yüzde 25 paya sahip birİranlı ortağımız olacak bu yatırımızda. PVC hammaddesi petrolün bu ülkede bulunması nedeniyle sistemin PVC kısmını burada üreteceğiz. Bu yatırımızda İran’ın Ortadoğu’nun

ST İnşaat-Malzeme EKİM 2017