Haberler

İNŞAAT DÜNYASI / Haziran 2017/ ERSAŞ ALÜMİNYUM SUNDUĞU İLKLERLE DÜNYA MARKASI OLMA YOLUNDA İLERLİYOR


ERSAŞ PAL KOMPOZİT PROFİL SANAYİ A.Ş.
 

‘Başaran Başkandır” yaklaşımınızdan ve kurumsal yapınızın şekillenmesine etkisinden bahseder misiniz?
Bizim kurumsal yapımızda kimin ne kadar kıdemli veya ne kadar hisse sahibi olduğunun önemi yoktur. Onlar sadece evraklar üzerinde yazan rakamlardır. Biz parayı elektrik sayacı gibi kabul ederiz. Para yapılan işe ne kadar emek ve ne kadar zeka harcandığını ölçen sayaçtır.

Üzerinde emek veya zeka olmayan gelir, sadece tek taraflı madde yığmaktır ki bunun da insan fıtratı ile hiçbir alakası yoktur. O sebeple bizim şirketimizin idare şekli “Başaran Başkan”dır. Biz bunun en adaletli yönetim sistemi olduğuna inanıyoruz ve ERSAŞ’ta çok huzurlu bir çalışma ortamı yaratıyoruz.
Grup şirketlerinizden ve markalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Alüminyum üreten bir firmadan çok sistem üreten bir firma olduğunun altını çizen Ersaş Alüminyum’un ürün gruplarından bahseder misiniz?
Biz grup şirketlerimizi kreşlerimiz, markalarımızı da ERSAŞ’ın çocukları olarak görüyoruz. PASCAL ısı yalıtımlı alüminyum pencere sistemimiz, tamamen Türk malı olması ile övündüğümüz, bütün dünyada bayiliği olan markamız. Pazara çıkışı dört yıllık bir zaman olmasına rağmen yurt içi (özellikle TOKİ projelerinden) ve yurt dışında gördüğü ilgiden çok memnunuz.

EKSPRES MAKİNA marka adı ile ürettiğimiz köşe presleri PASCAL da dahil olmak üzere kendi alüminyum pencere sistemlerimizin köşelerini birleştirme işini yapıyor. Bu sebeple yurt içinde neredeyse bütün illerde yurt dışında da birçok ülkede bizim sistemlerimizde kullanılıyor.

PAL SYSTEM kompozit pencere profili. PAL SYSTEM pencere sektörünün son yüzyıl içindeki en büyük buluşu… Tamamen alüminyum olan pencere profilinin ısı geçirgenlik kat sayısı 1,5’tur ve bu değer plastik pencere ile aynı ısı geçirgenliğidir. Şimdiye kadar ısı yalıtımlı alüminyum pencerede bu değer 6 olarak ölçülüyordu. Dünyamızın enerji ihtiyacı düşünülecek olursa bir gün bütün dünyada pencereler PAL SYSTEM olacak. Şimdiye kadar pencere sistemleri bize dışarıdan geldi ve biz bunlara sistem parası olarak milyon dolarlar ödedik. ERSAŞ’ın ve şahsımın temennisi PAL SYSTEM’in bütün dünyaya ülkemizden çıkmasıdır. 

Bayi yapılanmanız nasıl şekilleniyor?
Satışta “Yapan Satmazsa Satanın Kölesidir” inancıyla ürünümüzü satmaları için, ürünümüzün üzerine ‘emek’ ve ‘zeka’sını katarak gelir elde edecek kişi ve kuruluşları tercih ediyoruz. Üretici bayiler, tali bayiler bizim hedef müşterilerimiz. Bu sebeple bayilik sistemi ile çalışıyoruz. Her ürünün bayilik şekli ve şartları farklı olabiliyor.

Tekirdağ’da AR-GE fabrikası yatırımı gerçekleştirdiniz. Bu yatırımdan ve üretim teknolojileriniz, kapasiteniz hakkında söylemek istedikleriniz…
Ergene 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde aldığımız 100 dönüm arazi üzerinde öncelikle PAL SYSTEM in PVC plastik kısmını üretecek 15,000 m² lik kısmını bitirdik önümüzdeki ay imalat başlıyor. Diğer bölümlerin inşaatlarına devam ediyoruz; 50,000 m² lik kısmı da 18 ay içinde devreye almayı planlıyoruz.
Alüminyum sektörü sorunları neler?
Eskiden sektör temsilde yalnızdı. Sorunları sektör mensupları olarak biz dile getiriyorduk. Artık alüminyum dernekleri ile FSMV Üniversitesi’nin birlikte kurduğu ALUTEAM’de düzenlenen sempozyumlarla sektör sorunları tartışılıyor ve çözümler üretiliyor. Sizin aracılığınız ile FSMV Üniversitesi yönetimi ve hocalarına teşekkür ediyorum.

Gelecek hedefleriniz neler?
Tarafımızı dünyaya öncü ve örnek etmek.

Eklemek istedikleriniz…
Kendimi ifade etmek fırsatını verdiğiniz için teşekkür ederim. Selamlar…

Kaynak:  http://www.insaatdunyasi.com.tr/arsiv/yazi/157-ersas-aluminyumsundugu-ilklerle-dunya-markasi-olma-yolunda-ilerliyor